What is Folkie store?

Hello! I am Naty, a freelance illustrator and surface pattern designer. I create patterns and illustrations inspired by Czech and Slavic folklore…with a touch of style, modernity, with respect to tradition.

I have been living in the Czech Republic for almost two decades, and have grown to love the folklore traditions and amazing costumes. Living here has given me a joyful existence I could never have imagined, and I decided it was time to give something back…so I am using my creative skills to do that!

Basically I am building a kind of ‘pattern bank’ of patterns and illustrations inspired by folklore from the various regions of the Czech republic.

The designs will be suitable for digital print, they will be available to use for your own projects and products, and you will be able to use them on paper products, accessories, clothing, fabrics, homewares, the list goes on.

Also, I am currently searching for companies to cooperate with, who would like to use my designs for their own products

If you are a company who would like to use one of my designs, or ask a question about licensing, a custom design, or cooperation, please email me: info@nataliegraydesign.com

Follow @folkiestore on instagram to keep up to date with the latest news and designs. There I will be posting the ‘launch date’ and other important information.

I also have an eshop on the ‘Redbubble’ print on demand website, where you can buy many quality products featuring my folklore designs: https://www.redbubble.com/people/folkiestore/shop

Some examples below, more coming soon!

Keep it folkie!

Your Naty

Co je Folkie store?

Ahoj!

Jsem Naty, ilustrátorka na volné noze a návrhářka povrchových vzorů. Vytvářím vzory a ilustrace inspirované českým a slovanským folklórem… s nádechem stylu, modernosti, s respektem k tradici.

V České republice žiji již téměř dvě desetiletí a zamilovala jsem si zdejší folklorní tradice a úžasné kroje.

Pobyt tady mi dal tolik radosti do života, mám to tu moc ráda! A rozhodla jsem se, že je čas něco vrátit… a tak k tomu využívám své tvůrčí schopnosti!

V podstatě buduji jakousi “banku vzorů” vzorů a ilustrací inspirovaných folklorem z různých regionů České republiky.

Vzory budou vhodné pro digitální tisk, bude možné je použít pro vlastní projekty a výrobky, budete je moci použít na papírové výrobky, doplňky, oblečení, látky, bytové doplňky, seznam je dlouhý.

V současné době také hledám firmy, se kterými bych mohla spolupracovat a které by chtěly mé návrhy použít pro své vlastní výrobky.

Pokud jste firma, která by chtěla použít některý z mých návrhů, nebo se ptáte na licence, vlastní návrh či spolupráci, napište mi prosím na e-mail: info@nataliegraydesign.com.

Sledujte @folkiestore na instagramu a mějte přehled o novinkách a designu. Tam budu zveřejňovat “datum spuštění” a další důležité informace.

Mám také eshop na webové stránce ‘Redbubble’ s tiskem na objednávku, kde si můžete zakoupit mnoho kvalitních výrobků s mými folklorními návrhy: https://www.redbubble.com/people/folkiestore/shop.

Několik ukázek níže, další budou brzy!

Jen tak dál, folkie!

Vaše Naty